• Головна
  • Проєктування вентиляції в бомбосховищах: чому це важливо?

Проєктування вентиляції в бомбосховищах: чому це важливо?

Проєктування вентиляції в бомбосховищах: чому це важливо?

Тема укриттів стала актуальною для всіх українців після початку повномасштабного вторгення росії в Україну. У зв’язку з цим наша держава планує перейняти практику Ізраїлю, що перебуває під постійною загрозою ракетних ударів. У вимогах до житлових та інших новобудов Ізраїлю прописано обов’язкову наявність бомбосховищ, укріплених підземних паркінгів та спеціальних кімнат, обладнаних як укриття.

Розбираємося, які види сховищ бувають, які правила та вимоги до облаштування вентиляції, та чому проєктування вентиляції – це основна вимога для  підтримки перебування людей у них.

Що таке сховище та які види бувають:

Сховище – герметична споруда для захисту людей, у якій протягом певного часу створюються умови, що виключають вплив на них небезпечних факторів, які виникають внаслідок надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів.

Розрізняють також:

протирадіаційне укриття – негерметична споруда для захисту людей, у якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого опромінення у разі радіоактивного забруднення місцевості та дії звичайних засобів ураження;

споруди подвійного призначення – наземні або підземні споруди чи їх окремі частини, що спроєктовані або пристосовані для використання за основним функціональним призначенням, зокрема для захисту населення, та в яких створені умови для тимчасового перебування людей;

швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту – споруда, що зводиться (виготовляється, монтується) в особливий період нарощування фонду захисних споруд та за короткий час зі спеціальних конструкцій (виробів), вимоги до яких встановлюються будівельними нормами, стандартами та правилами;

Найпростіше укриття – це фортифікаційна споруда, цокольне або підвальне приміщення, інша споруда підземного простору, в якій можливе тимчасове перебування людей з метою зниження комбінованого ураження від небезпечних чинників, а також від дії засобів ураження в особливий період.

Проєктування та розрахунок вентиляції:

Проєктування вентиляції – це одне із найважливіших вимог для бомбосховища. Адже саме системи вентиляції забезпечують тривале перебування великої кількості людей та доступ до чистого повітря. Крім того, правильне проєктування вентиляції впливає на цілісність усієї будови та дотримання санітарних норм.

Розрахунок вентиляції проводять з урахуванням багатьох чинників, а саме, кількість людей, і розташування, і технічні особливості споруди. Зокрема, враховують те, чи приміщення використовується виключно як бомбосховище, чи в мирний час воно слугує для інших потреб (паркінг, операційна, ігрова кімната, склад тощо).

Для мінімальних потреб вентиляції укриття необхідна примусова припливна система вентиляції, яка буде забезпечувати попадання в укриття вуличного повітря з розрахунку 8-11 м.куб/год.

Систему необхідно розміщувати біля фасадної стіни, максимально віддалено від витяжних отворів чи систем. Необхідно створити контрольований протяг.

У комплект до вентиляції входять припливна примусова вентиляція на основі високопродуктивного електровентилятора, фільтри класу G 4, системи герметичних дросельних клапанів, повітропроводів та вентиляційних решіток.

На жаль, дана вентиляція не забезпечить захист від бактеріологічної, хімічної чи, поготів, ядерної зброї. Обладнання такого класу мають десяток споруд по всій країні.

Змінний фільтр надзвичайно тонкої очистки зі ступенем очистки 99,95%. Згідно з міжнародною класифікацією Н13. Використовується для боротьби з бактеріологічним та хімічним забрудненням.

Вентиляційне обладнання та типи фільтрів для бомбосховищ

Під час ведення бойових діє існує великий ризик знеструмлення будівель і навіть цілих міст, тому вентиляція у бомбосховищі облаштовується з використанням механічних припливних і припливно-витяжних систем.

В окремих випадках доцільне спорудження укриттів із можливістю повної ізоляції від доступу повітря з вулиці. У такому разі система має забезпечувати регенерацію внутрішнього повітря протягом 6 годин.

Проєктування системи вентиляції передбачає наявність такого обладнання:

  • забірні канали повітря, які працюють в кількох режимах;
  • противибухові пристрої з розширювальними камерами на забірних і витяжних каналах;
  • антипилові фільтри;
  • фільтри-поглиначі, які очищають вхідне повітря від радіаційного пилу, біологічних аерозолів, хімічних речовин;
  • теплоємні фільтри;
  • герметичні клапани;
  • вентилятори та система повітропроводів.

Нагадаємо, що 19 червня Верховна Рада прийняла за Законопроект №7398, що передбачає термінове розгортання в Україні мережі бомбосховищ, зокрема і також у новобудовах. Так само містобудівна документація повинна включати інформацію про плановані інженерно-технічні заходи цивільного захисту.

Технічна підтримка

Якщо у тебе виникли труднощі під час роботи, будь ласка, заповни всі поля форми та опиши ситуацію в полі «Запитання». Наш менеджер зв’яжеться з тобою, щоб надати необхідні вказівки й допомогу

Надіслати
Технічна підтримка

Вашу заявку успішно надіслано!

З вами невдовзі зв'яжеться наш менеджер.

Закрити
Зачекайте